ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI “HAKKIMIZDA

Yarişma Hakkinda

“Oda gerçek ve hayali bir kutudur...Oda korur: Kendini, düşüncelerini, mektuplarını, eşyalarını. Siperdir: Davetsiz misafirleri uzaklaştırır. Sığınaktır: Misafir eder. Depodur: Biriktirir. Her oda az çok bir “harikalar odasıdır”...(Perrot:12)

‘Kent’ ve ‘oda’ birbirine zıt bir dizi niteliğe sahip olduğu düşünülen iki farklı kavramdır. Üst ölçekle ilişkilendirilen kent kavramı, alt ölçekle ilişkilendirilen oda kavramını kapsamanın yanı sıra, kamusal ve özel bir çok alanı da içine alır. Kentsel mekân, çok sayıda bireyin karşılaştığı planlı ya da plansız şekilde bir araya geldiği açık ve kamusal alanlardan oluşur. Oda ise sınırlı sayıda kullanıcının görece kapalı ve özel alanıdır. Gündelik yaşam ise bu iki kavramı bir akış içinde bir araya getirir. Bir anlamda, kent ve oda gündelik yaşamın iki farklı sahnesidir.

YER: Proje alanı herhangi bir kentte olabilir. Yarışmacılardan tasarımlarını yapacakları yer ve bağlamı seçerken o kentin odak noktalarını dikkate almaları beklenmektedir. Seçilen kentsel bağlamın uygun teknik ve ölçekte tanıtılması gerekmektedir.

PROGRAM: Yarışmacılardan bir senaryo geliştirmeleri ve bu senaryo doğrultusunda bir program önermeleri beklenmektedir.

Sorularınız İçin

Tüm sorularınız için iletisim@cuhadaroglu.com ve ogrenciprojeyarismasi.com adreslerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çuhadaroğlu - Öğrenci Proje Yarışması

Giriş Yap