0 Gün
0 Saat
0 Dakika
0 Saniye

Son Katılım günü geçti

Yarışma Bitti

Sık Sorulan Sorular

Yarışmanın son soru sorma tarihi ve yarışma takvimini öğrenmek için lütfen şartname dosyasını indiriniz.

Proje teslimi yalnızca web sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Projelerin ve tüm belgelerin yüklenme tarihi 10 Eylül 2021 günü saat 23:59’dur. Bu tarihten sonra sistem otomatik olarak veri yüklemeye kapatılmaktadır.

Yarışmaya üniversitelerin mimarlık, mühendislik, şehir ve bölge planlama, endüstriyel tasarım, iç mimarlık, peyzaj bölümleri lisans öğrencileri katılabilmektedir. Dolayısıyla yarışmaya ekip başı olarak ya da bireysel olarak katılabilirsiniz.

Yarışmaya katılan her projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ya da başka bir yarışmaya katılmamış olması koşulu aranmaktadır. Bu şartın ihlali ispatlandığında bireysel ya da ekip katılımlarındaki katılımcılar jüri heyeti kararı ile yarışma dışı bırakılacaktır. Dolayısıyla dönem içinde okulda yapılan bir proje ile katılmanız uygun değildir.

2021 yılında mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilmektedir. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının; ekip katılımlarında, tüm ekip üyelerinin yarışmanın ilan edildiği tarihte öğrenci olduğunu ilgili üniversitenin Öğrenci İşleri’nden ya da E-Devlet sisteminden alacağı öğrenci belgesi ile belgelemesi gereklidir. Mezun olacak öğrencilerin öğrenci belgesi alırken sorun yaşamaması adına yarışma ilan edildikten ve öğrenim gördüğü üniversite tatilinden evvel öğrenci belgesini alması önerilmektedir.

Bireysel ve ekip katılımlarında lisans öğrencisi şartı aranmaktadır.

Yarışmaya üniversitelerin mimarlık, mühendislik, şehir ve bölge planlama, endüstriyel tasarım, iç mimarlık, peyzaj bölümleri lisans öğrencileri katılabilmektedir. Dolayısıyla yarışmaya ekip başı olarak ya da bireysel olarak katılabilirsiniz.

Ekip katılımlarında ekip üyeleri ve ekip lideri, ayrıca bireysel katılım yapamamaktadır. Katılımcılar tek sefer katılım yapabilmektedir.

Yarışmaya katılan her projede özgünlük ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ya da başka bir yarışmaya katılmamış olması koşulu aranmaktadır. Bu şartın ihlali ispatlandığında bireysel ya da ekip katılımlarındaki katılımcılar jüri heyeti kararı ile yarışma dışı bırakılacaktır. Dolayısıyla dönem sonu kolokyumunda ve sergisinde yer alan bir proje ile katılmanız uygun değildir.

1) Kırsal tasarımların da yarışma kapsamında olduğunu anladım fakat "yeni yaşam arayüzleri" dendiği için bu tanım modern, çağdaş bir kurgu oluşturmak gerektiği gibi bir algı da oluşturuyor. Bu yüzden kırsal alanda bir tasarım dahi yapıyor olsak teknik materyal kullanımı, yeni dünyada yer alması için çağdaş bir kompleks oluşturmak gerekiyormuş gibi bir algıya sahip oluyorum. Fakat benim -özellikle pandemi sonrası dünya için- kafamdaki şey daha doğal malzemelerin (ahşap, kerpiç, taş gibi) ve daha yerel tekniklerin kullanıldığı, aslında bir nevi asıl olana yani toprağa dönüş gibi bir kurgu. Bahsettiğim bu kurgunun yarışma kapsamını aşıp aşmayacağının cevabını net olarak alabilir miyim?

2) Bu yaşam arayüzünü bireye yönelik kurgulayıp kurgulayamayacağımı öğrenmek istiyorum. Yani toplu yaşama yönelik bir tasarım içeriğinden uzak bireyin hayatını kurgulamaya yönelik daha minimal bir tasarım (konut, bireyin yaşam alanı olacak ölçekte bir alandaki minimal mekânlar) yarışma kapsamına dâhil midir? Çünkü bu durumda sizin şartnamede koyduğunuz kamusal alanlar, alışveriş ve iletişim alanları gibi mekânlar pek olmayacak.
Cevap : Yarışma şartnamesi, konu, program, yer bağlamında geniş bir çalışma alanını kapsam olarak tanımlamaktadır. Bu bakış açısıyla, çalışmalar yarışmanın teması doğrultusunda her türlü öznel yoruma açıktır.

Aradığınız cevabı burada bulamadınız mı? İletişime geçin
Icon For Angle-double-up