Sık Sorulan Sorular

Yarışmanın son soru sorma tarihi ve yarışma takvimini öğrenmek için lütfen şartname dosyasını indiriniz.

Soru 1

Merhaba, Çuhadaroğlu 2024 Yılı Öğrenci Proje Yarışması için birkaç sorum olacaktı.

1) Pafta boyutu nedir? Kolaj, diyagram, kesit, plan ve diğer projeyi anlatan görsel ve çizimleri tek tek bir boyutta mı göndereceğiz? Örneğin, hepsini a3 teslim etmek. Projeyi anlatan tüm görselleri tek paftada mı toplayacağız?Örneğin, a1 veya 50cmx100cm özel pafta boyu vb.

2) Özel olarak istenilen bir liste var mı? Örneğin; pafta içeriğinde mutlaka 3d model veya maket fotoğrafı olmalı.

3) Okulumda ders kapsamında tasarladığım bir projeyi kullanabilir miyim? Veya bunu revize ederek koyabilir miyim?

4) Proje ölçeği konusunda bir kısıtlama mevcut mu? Örneğin; 3000m3, 2000m2 vb.

5) Yine ölçek ve tasarım bazında beklenti pavilyon tarzı bir şey mi yoksa tamamen bize mi bırakıldı?

Yarışma panoları A1 boyutunda (84.1 x 59.4 cm), dikey (portrait) formatta, 2 adet olarak düzenlenmelidir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Posterlerde tasarımı anlatan her türlü çizim yöntemi ve aracının kullanımı uygundur. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Katılımcıların min. 1 - max. 2 dk olacak şekilde, .mp4 formatında, max. 200 mb boyutunda hareketli görsel / video / film dosyalarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Hareketli görsellerin içeriği herhangi bir sözlü anlatım / kimliğinizi / görüntünüzü belirtecek herhangi bir işaret içermemelidir.

Yarışmaya katılan her projenin özgün olması; daha önce başka bir yerde yayınlanmamış, başka bir yarışmaya katılmamış ve proje stüdyosu ya da herhangi bir tasarım atölyesi kapsamında üretilmemiş olması koşulları aranmaktadır. Aksi tespit edildiği takdirde proje diskalifiye edilecektir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Proje ölçeği ve tasarımın biçemi ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Soru 2

Merhaba yarışmada çalışma alanını kendimiz mi belirleyeceğiz?

Yarışma Şartnamesi’nde “Yarışma Teması” metninde belirtildiği üzere, öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. Katılımcılar tasarımlarını konumlandıracakları kenti ve mekân(lar)ın niteliklerini görsel/grafik olarak aktarmalıdırlar.

Soru 3

Merhabalar , kolay gelsin yarışma şartnamesini okurken bireysel veya ekip lideri için başvuracak kişinin Mimarlık Bölümü öğrencisi olması şartı aranıyor, ben iç Mimarlık öğrencisiyim başvurumu yaptım ve bireysel olarak katilim sağlayacağım acaba mümkün mu? Teşekkürler.

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 3. maddede belirtilmiştir.) Diğer disiplinlerden öğrenciler, ekip liderlerinin mimarlık lisans öğrencisi olduğu ekiplerde yer alabilir ve bu ekiple yarışmaya katılabilirler.

Soru 4

Merhaba, yarışmanız ile ilgili iki adet sorum olacaktır:

1- Yarışmanıza aynı anda hem bireysel hem de grup olarak katılma şansımız var mıdır?

2- Grup çalışmasında bir kişi İç Mimarlık bölümünden ve bir kişi Endüstri Mühendisliği bölümünden olacak şekilde katılım sağlanabilir mi?

Geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Bir öğrenci, biri bireysel biri ekip katılımı olmak üzere en fazla iki proje ile yarışmaya katılabilir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 5. maddede belirtilmiştir.)

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 3. maddede belirtilmiştir.) Diğer disiplinlerden öğrenciler, liderlerinin mimarlık lisans öğrencisi olduğu ekiplerde yer alabilir ve bu ekiple yarışmaya katılabilirler.

Soru 5

İyi Günler, Ben İstanbul Kültür Üniversitesi mimarlık bölümü öğrencisiyim. Düzenlemiş olduğunuz yarışmaya başvurmak istiyorum. Şu an okulda son dönemimi okumaktayım fakat yarışma teslim tarihine kadar mezun olmuş olacağım, yarışmaya katılma hakkım bulunuyor mu?

2024 yılı bahar veya yaz dönemi içerisinde mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilmektedir. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, ekip katılımlarında, tüm ekip üyelerinin yarışmanın ilan edildiği tarihte öğrenci olduğunu ilgili üniversitenin Öğrenci İşleri’nden ya da E-Devlet sisteminden alacağı öğrenci belgesi ile belgelemesi gereklidir. Mezun olacak öğrencilerin öğrenci belgesi alırken sorun yaşamaması için yarışma ilan edildikten ve öğrenim gördüğü üniversite akademik tatili başlamadan ön başvurusunu tamamlaması, öğrenci belgesini alması önerilmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 6. maddede belirtilmiştir.) 2024 Yılı bahar döneminde mezun olan, ancak mezuniyet öncesi öğrenci belgesi alamamış olan katılımcılar, öğrenci belgesi yerine 2023-2024 Bahar döneminde öğrenci olduklarını belgeleyen bir resmi belge (örneğin üniversitenin sağladığı transkript/yıllık not dökümü belgesi) de sisteme yükleyebilirler.

Soru 6

Merhabalar, ben mimarlık 4. Sınıf öğrencisiyim. Çuhadaroğlu 2024 yılı Öğrenci Proje Yarışmasına katılmak istiyorum. Fakat bu sene haziran ayında mezun oluyorum. Yine de yarışmaya katılabiliyor muyum?

2024 yılı bahar veya yaz dönemi içerisinde mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilmektedir. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, ekip katılımlarında, tüm ekip üyelerinin yarışmanın ilan edildiği tarihte öğrenci olduğunu ilgili üniversitenin Öğrenci İşleri’nden ya da E-Devlet sisteminden alacağı öğrenci belgesi ile belgelemesi gereklidir. Mezun olacak öğrencilerin öğrenci belgesi alırken sorun yaşamaması adına yarışma ilan edildikten ve öğrenim gördüğü üniversite akademik tatili başlamadan ön başvurusunu tamamlaması, öğrenci belgesini alması önerilmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 6. maddede belirtilmiştir.) 2024 Yılı bahar döneminde mezun olan, ancak mezuniyet öncesi öğrenci belgesi alamamış olan katılımcılar, öğrenci belgesi yerine 2023-2024 Bahar döneminde öğrenci olduklarını belgeleyen bir resmi belge (örneğin üniversitenin sağladığı transkript/yıllık not dökümü belgesi) de sisteme yükleyebilirler.

Soru 7

Oyun kavramı değişip günümüzde dijital bağlamda da bir yer edinmiştir. Projemizde oyun kavramının dijital boyutunu ele almak tema dışına çıkan bir aksiyon olur mu?

Oyun kavramı dijital boyutu ile ele alınabilir ancak bu durumda da mekânsal karşılığı olan proje önerileri beklenmektedir.

Soru 8

Merhaba, yarışma için bir sorum var.

Üzerinde hali hazırda yapılar bulunan arazileri üzerlerinde hiçbir şey yokmuş gibi kullanabilir miyiz? Yoksa bu arazileri üzerindekilerle beraber dönüştürmemiz mi gerekiyor?

Seçilecek alana dair hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Seçilen alana yönelik verilen kararların niteliği, mekân kurgusuyla uyumu ve çevresiyle ilişkisi jüri tarafından değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulacaktır.

Soru 9

Alan seçimi yaparken kentte ne kadar genişleyebiliriz? Seçtiğimiz alanın kısıtlamaları nedir? Hali hazırda boş bir arazi mi olmalı yoksa hayali bir yeri boş kabul edebilir miyiz?

Seçilecek alana dair hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Seçilen alana yönelik verilen kararların niteliği, mekân kurgusuyla uyumu ve çevresiyle ilişkisi jüri tarafından değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulacaktır.

Soru 10

Program detaylarını paylaşacak mısınız yoksa kendimiz mi belirlemeliyiz? Buna göre anıtsal/sembolik bir şey mi yapıyoruz yoksa daha kütlesel bir yapı mı?

Program detaylarına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Katılımcılar, tasarım konseptlerini ve programlarını serbestçe belirleyebilirler.

Soru 11

Merhaba, Çuhadaroğlu 2024 Yılı Öğrenci Proje Yarışmasına Katılmak istiyorum fakat bireysel başvurudan katılım belgelerini yükledikten sonra yarışma paftaları ve projeyi yüklememiz gereken bölümler de var. Acaba farklı bir yerden mi başvuru yapılacak? Teşekkür ederim, iyi günler dilerim.

Yarışmaya katılım sağlamak için üye girişi bölümünden giriş yaparak tüm yükleme adımlarını takip edebilirsiniz. Tüm başvuru aşamaları sisteme giriş yaptığınız üye girişiniz ve size özel olarak verilen rumuz numaranız sayesinde gerçekleşmektedir. Web sitemiz üzerinden yarışma şartnamesini indirebilir, “Yarışmacılardan İstenenler” bölümünde sisteme yüklenecek tüm belgeleri ve aşamaları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Soru 12

Merhaba, Çuhadaroğlu 2024 yılı öğrenci proje yarışmasına bireysel olarak katılmak istiyorum ama ben mimarlık öğrencisi değilim, mimarlık fakültesinde şehir ve bölge planlama bölümü lisans öğrencisiyim. Bireysel olarak katılabilir miyim yoksa mimarlık öğrencisiyle ekip oluşturup mu katılabilirim öğrenebilir miyim?

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 3. maddede belirtilmiştir.) Diğer disiplinlerden öğrenciler, liderlerinin mimarlık lisans öğrencisi olduğu ekiplerde yer alabilir ve bu ekiple yarışmaya katılabilirler.

Soru 13

Merhaba, Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı 4. sınıf öğrencisiyim. Bu yıl düzenlemiş olduğunuz OYUN İÇİN(DE) öğrenci yarışmasına büyük bir ilgiyle katılacağımı bildirmek isterim. Yarışma hakkındaki sorularım şu şekildedir:

1. Tanımlı bir mekân verilmediği için, bağlam kapsamında seçeceğim bir kente dair detaylı bir analiz paftası beklenmekte midir? Bu kentin halihazır planı gibi datalara kendim mi ulaşmalıyım?

2. Mekâna bağlı kalmaksızın eskiz ve kesitleriyle birlikte modüler elemanlar da oluşturabilir miyim?

3. Beklenen minimum pafta sayısı nedir?

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.)

Katılımcılar tasarımlarını konumlandıracakları kenti ve mekân(lar)ın niteliklerini görsel/grafik olarak aktarmalıdırlar.

Öğrenciler posterlerinde tasarımlarını anlatan her türlü çizim yöntemi ve aracı kullanabilirler. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Yarışma panoları A1 boyutunda (84.1 x 59.4 cm), dikey (portrait) formatta, 2 adet olarak düzenlenmelidir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Soru 14

Tekrar Merhaba, Kayıt sürecimin devamında şartnameyi okuduğumda pafta sayısı bilgisine eriştim. Vaktinizi aldığım için üzgünüm. Bunun haricinde bir durumu daha tarafınıza iletmek isterim. Okulumun resmi belgelerinde tamamladığım kredi bakımından 4. sınıfım fakat e-devletten çıkarttığım öğrenci belgemin henüz güncellenmemesinden kaynaklı olarak 3. sınıf gözüküyorum. Bu durumun belgede eksik ya da hatalı bir sonuç doğurmayacağını tasdik etmenizi arz ederim.

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. Resmi belgelerdeki sınıf bilgisi önemli değildir; öğrencinin yarışma ilan edildiği tarihte mimarlık lisans öğrencisi olduğunu doğrulayan geçerli bir öğrenci belgesine sahip olması yeterlidir.

Soru 15

Merhabalar, Yarışma koşullarını ve açıklamasını okudum. Katılmak istiyorum ancak projenin sunum yöntemleriyle ilgili herhangi bir kıstas, etken veya beklenen bir yöntem var mıdır bunu merak ettim. Cevaplarsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

Posterlerde tasarımı anlatan her türlü çizim yöntemi ve gösterim aracının kullanımı uygundur. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Katılımcıların min. 1 - max. 2 dk olacak şekilde, .mp4 formatında, max. 200 mb boyutunda hareketli görsel / video / film dosyalarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Hareketli görsellerin içeriği herhangi bir sözlü anlatım / kimliğinizi / görüntünüzü belirtecek herhangi bir işaret içermemelidir.

Soru 16

Sayın Yetkili, Çuhadaroğlu 2024 yılı öğrenci proje yarışması kapsamında sorularımız aşağıda belirtilmiştir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.

1) Yarışmaya sadece mimarlık öğrencileri mi katılabilir? Kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı öğrencisi olarak katılmak mümkün müdür?

2) Proje kapsamında özellikle çizimler konusunda bir ölçek sınırlaması var mıdır?

3) Kent içinde seçilecek alan, tasarlanacak yapı ve alanların fonksiyonları hakkında herhangi bir sınırlandırma mevcut mudur?

4) Posterlerde proje ile ilgili ne kadar detay verilmeli/bir sınırlama var mıdır?

5) Oyun temasında daha ayrıntılı bir açıklama ve proje kapsamını sınırlayacak detaylar mevcut mudur?

6) Katılım koşullarında takım kaptanının/bireysel başvuruda kişinin mimarlık öğrencisi olması gerektiği yazıyor ancak bu kişi kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı öğrencisi olabilir mi? Saygılarımızla

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 3. maddede belirtilmiştir.) Diğer disiplinlerden öğrenciler, liderlerinin mimarlık lisans öğrencisi olduğu ekiplerde yer alabilir ve bu ekiple yarışmaya katılabilirler.

Yarışma panoları A1 boyutunda (84.1 x 59.4 cm), dikey (portrait) formatta, 2 adet olarak düzenlenmelidir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.) Poster boyutları dışında herhangi bir ölçek sınırlaması bulunmamaktadır.

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.) Program detaylarına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Katılımcılar, tasarım konseptlerini ve programlarını serbestçe belirleyebilirler.

Posterlerde tasarımı anlatan her türlü çizim yöntemi ve aracının kullanımı uygundur. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.) Belirli ögelerin zorunluluğu belirtilmemiştir.

Yarışmanın temasını açıklayan detaylı metne https://www.ogrenciprojeyarismasi.com/ adresindeki şartname sekmesinden ulaşılabilir.

Soru 17

Merhabalar, Çuhadaroğlu 20. Öğrenci Proje Yarışması için bir takım sorunlarım mevcut.

Anlatım teknikleri bütünüyle bizim tercih ettiğimiz gibi mi? Bizden istenilen özel bir anlatım tekniği var mı?

İstediğim ölçek ile çalışabilir miyim? Çalışmamızı istediğiniz ölçek var mı?

Seçeceğimiz kentin boyutları- çalışma alanını sınırlandıran bir ölçü boyut bilgisi var mı?

Şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Posterlerde tasarımı anlatan her türlü çizim yöntemi ve aracının kullanımı uygundur. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Herhangi bir ölçek sınırlaması bulunmamaktadır.

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.) Seçilecek alana dair bir boyut sınırlaması bulunmamaktadır.

Soru 18

Merhaba. 2024 Haziran ayı ile beraber yeni mezun olmuş kişiler de yarışmaya katılabilir mi yoksa sadece öğrencilik durumu aktif olarak devam etmekte olan kişiler mi katılabiliyor? Saygılarımla

2024 yılı bahar veya yaz dönemi içerisinde mezun olacak öğrenciler de yarışmaya katılabilmektedir. Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, ekip katılımlarında, tüm ekip üyelerinin yarışmanın ilan edildiği tarihte öğrenci olduğunu ilgili üniversitenin Öğrenci İşleri’nden ya da E-Devlet sisteminden alacağı öğrenci belgesi ile belgelemesi gereklidir. Mezun olacak öğrencilerin öğrenci belgesi alırken sorun yaşamaması adına yarışma ilan edildikten ve öğrenim gördüğü üniversite akademik tatili başlamadan ön başvurusunu tamamlaması, öğrenci belgesini alması önerilmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 6. maddede belirtilmiştir.)

Soru 19

Merhabalar. Yarışmanızla alakalı sormak istediğim birkaç soruyu size yöneltmek isterim:

-Kullanacağımız arazi boş parsel mi olmalı, hali hazırda kullanılan arazide çalışabilir miyiz?

-Metrekare sınırlamamız var mı?

-Bir parselde sınırlı kalmamızı mı istiyorsunuz, birkaç parsele yayılabilir miyiz?

Yarışmanıza hazırlanmaktan kıvanç duyduğumu belirtmek isterim. Çok teşekkür ederiz. Saygılarımla

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.) Seçilecek alana dair hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Seçilen alanın veya alanların tasarım konsepti ile uyumu jüri tarafından değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulacaktır.

Soru 20

Merhaba, Çuhadaroğlu 2024 yılı öğrenci proje yarışmasına bireysel olarak katılmak istiyorum ama ben mimarlık öğrencisi değilim, mimarlık fakültesinde şehir ve bölge planlama bölümü lisans öğrencisiyim. Bireysel olarak katılabilir miyim yoksa mimarlık öğrencisiyle ekip oluşturup mu katılabilirim öğrenebilir miyim?

Bireysel katılımlarda bizzat katılımcının, grup katılımlarında ekip liderinin mimarlık bölümü lisans öğrencisi olması şartı aranmaktadır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmaya Katılma Koşulları başlığı altında 3. maddede belirtilmiştir.) Diğer disiplinlerden öğrenciler, liderlerinin mimarlık lisans öğrencisi olduğu ekiplerde yer alabilir ve bu ekiple yarışmaya katılabilirler.

Soru 21

Merhabalar proje kapsamında belli bir alan seçilmeli mi?

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.)

Soru 22

1- Proje kendi belirlediğimiz kentte kendi belirlediğimiz alanlarda yapılacak fakat bu seçilen proje alanı için minimum veya maximum metrekare sınırı var mıdır?

2- Seçilecek olan proje alanı kamusal alan veya aktif/pasif yeşil alan olmak zorunda mıdır?

3- A1 boyutunda yapacağımız paftalarda proje metni haricinde bulunması gereken zorunlu ögeler (sistem birleşim detayı, vaziyet planı, kesit, kesit görünüş vb.) var mıdır?

4- Seçilen proje alanında kot farkları kullanımı durumunda kot farkları için herhangi bir kısıtlama var mıdır?

5- Seçilen arazide mevcut durumda bulunan ağaçların taşınması veya kaldırılması hakkında ağaçlar ile ilgili bir sınırlama mevcut mudur?

6- Mimari Açıklama Raporu hem paftaların üzerinde koymalı hem de ayrıyeten yüklemeli miyiz?

7- Pafta sayılarında herhangi bir sınırlama mevcut mudur?

8- Paftalara eklenecek vaziyet planı, kesit, görünüş kaç ölçekli olmalıdır?

Seçilecek alana ilişkin hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Seçilen alana yönelik verilen kararların niteliği, mekân kurgusuyla uyumu ve çevresiyle ilişkisi jüri tarafından değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulacaktır.

Posterlerde tasarımı anlatan her türlü çizim yöntemi ve aracının kullanımı uygundur. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.) Proje metni haricinde zorunlu tutulan bir çizim bulunmamaktadır.

Max. 300 kelime uzunluğundaki Proje Metni (Mimari Açıklama Raporu) yarışma panolarında yer almalı, ayrıca sistemdeki ilgili metin alanına yazılmalıdır. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 9. maddede belirtilmiştir.)

Yarışma panoları A1 boyutunda (84.1 x 59.4 cm), dikey (portrait) formatta, 2 adet olarak düzenlenmelidir. (Yarışma Şartnamesi’nde Yarışmacılardan İstenenler başlığı altında 7. maddede belirtilmiştir.)

Poster boyutları dışında herhangi bir ölçek sınırlaması bulunmamaktadır.

Soru 23

Merhaba, Tasarım, seçilen kent içinde var olan bir mekân dönüştürülerek mi oluşturulmalı yoksa bizim seçeceğimiz boş bir alan üzerinde mi oluşturulmalı?

Öğrencilerin kendilerinin seçeceği kentte / kent mekân(lar)ında oyun konusunda yenilikçi fikirler ve tasarımlar geliştirmeleri beklenmektedir. (Yarışma Şartnamesi’nde yer alan Yarışma Teması metninde belirtilmiştir.) Seçilecek alana dair hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır. Seçilen alanın veya alanların tasarım konsepti ile uyumu jüri tarafından değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurulacaktır.

Aradığınız cevabı burada bulamadınız mı? İletişime geçin
Icon For Angle-double-up